ProCon Group
Information Technology & Communications. Come Together!
CZ / EN
Poradna

Hromadné úpravy fotografií a obrázků

Máte velké množství fotografií pro prezentaci nebo webovou galerii, u kterých potřebujete změnit velikost nebo rozlišení? Netrapte se s každým zvlášť. Pro základní úpravy lze využít některý z nástrojů pro hromadné úpravy. Zkusit můžete například IrfanView.

 

Přednosti nástroje IrfanView

Grafický prohlížeč a konvertor IrfanView je velmi populární nástroj především pro jeho rychlost, nenáročnost a funkční vybavenost.

Kromě práce s jednotlivými obrázky je možné s jeho pomocí provádět právě i hromadné úpravy celých sad obrázků, a to nejen měnit velikost a rozlišení, ale i upravovat barvy, obrázky otáčet, vkládat do nich text a mnoho dalších.

 

Jak hromadně změnit velikost více obrázků

1. V záložce "File" zvolte položku "Batch Conversion/Rename".

 

 

2. V položce "Work as" zvolte "Batch conversion".

3. Zadejte požadovaný formát upravených obrázků (pro podrobnější nastavení formátu klikněte na pole "Options").

4. Označte možnost "Use advanced options (for bulk resize...)" a klikněte na "Advanced".

 

 

5. V okně "Set for all images" nastavte parametry pro úpravu obrázků. Velikost je možné nastavit uvedením obou stran, jedné ze stran nebo jako procento z původního rozměru (pro zachování poměru stran je nutné označit "Preserve aspect ratio"). Po dokončení potvrďte "OK".

V tomto okně je také možné nastavit i další úpravy, jako otočení a rotace, úprava barevné hloubky, vložení textu do obrázku a mnoho dalšího.

 

 

6. Přes "Oblast hledání" zvolte obrázky, u kterých potřebujete provést úpravu a potvrďte "Add", příp. "Add all" pro výběr všech obrázků ve vybrané složce.

7. V části "Output directory for result files" zadejte umístění, kam mají být upravené obrázky uloženy.

 

 

8. Úpravu potvrďte stisknutím "Start Batch". Upravené obrázky se uloží ve zvolené složce (viz bod 7).

 

 

Podmínky používání

Nástroj IrfanView je freeware pro soukromé, nekomerční použití. Je tedy možné legálně ho používat pro soukromé účely bez nutnosti pořízení licence.

Máte zájem používat nástroj Irfan View v pracovním prostředí nebo potřebujete provést pokročilejší úpravy? Neváhejte se na nás obrátit.

 

Čtěte dále: