ProCon Group
Information Technology & Communications. Come Together!
CZ / EN
Aktuality

Pozor na padělaný software

10.2.2015

Organizace Business Software Alliance (BSA) vyzývá firmy ke kontrole legálnosti používaného softwaru. Varuje, že nelegální software může firma využívat i neúmyslně, pokud jej nakupuje z neoficiálních zdrojů za podezřele nízké ceny. I jí přitom hrozí postihy.

 

Českem se šíří padělky vydávané za legální software

Podle BSA je každý třetí program instalován nelegálně.

Velké riziko přitom hrozí především u nákupů z neautorizovaných zdrojů, kde kontrolní nákupy prokázaly, že více než tři čtvrtiny (80 %) softwaru nemá platnou licenci.

Jde o zdařilé padělky včetně falešných identifikačních štítků, software bez platné licence i licence pro nekomerční užití, vydávané za komerční.

 

Sankce za používání nelegálního software

I když byl nákup software proveden v dobré víře, nezbavuje to kupujícího odpovědnosti a rizika možných postihů, které mohou být obdobné, jako kdyby software sám kopíroval.

Za porušování autorských práv k počítačovým programům může soud podle okolností uložit peněžité tresty, odnětí svobody nebo povinnost uhradit výrobcům software odškodnění, které vloni v průměru přesáhlo 390 tisíc Kč.

 

Výzva ke kontrole legálnosti SW

Organizace BSA proto začátkem roku obeslala 10 tisíc tuzemských firem s výzvou, aby provedly kontrolu legálnosti softwaru používaného při podnikání.

Zaměřili se přitom na menší firmy do padesáti zaměstnanců, které především se mohly stát obětí podvodníků nabízejících levnější software bez řádné licence nebo přímo padělky.

 

Na co si dát při nákupu software pozor

Software pořizujte pouze od solidního partnera, vyvarujte se nákupům sw nejasného původu, např. v internetových aukcích.

Ověřte si podmínky licence, zejm. pro jaké účely je možné software užívat (domácí nebo firemní prostředí), pro kolik uživatelů nebo stanic je daná licence určena a jak dlouho je možné sw používat.

Pokud je software výrazně levnější než od autorizovaných dodavatelů, ověřte si skutečný důvod nízké ceny. Často se levněji nabízejí právě padělky a software bez řádné licence.

 

Nejste si jistí legálností software?

Pro bezpečné dodání legálního software nebo pokud si nejste jistí, zda programy, který používáte, jsou legální a nechcete dále riskovat, obraťte se na nás.

 

(zdroj: Reseller Magazine, BSA)

 

další aktuality