ProCon Group
Information Technology & Communications. Come Together!
CZ / EN
Poradna

Seznamte se, správce úloh

Na správce úloh narazíte v operačním systému Windows. Tento program uživatelům podává informace o programech, procesech a službách, které jsou v daný moment spuštěné.

 

Co Správce úloh umí

Běžní uživatelé Správce úloh ocení především v okamžiku, kdy některý ze spuštěných programů neodpovídá. Právě pomocí Správce úloh je možné takový program ukončit.

Administrátorům a pokročilejším uživatelům pak Správce úloh poslouží při monitorování výkonu počítače či sledování stavu sítě.

 

Jak spustit Správce úloh a ukončit úlohu? (Windows 7, XP a nižší)

1. Stiskněte kombinaci kláves CTRL+SHIFT+ESC

(Správce úloh je rovněž možné spustit klepnutím pravým tlačítkem myši na hlavní panel, zobrazí se nabídka, ze které zvolte Správce úloh)

 

    

 

2. Na kartě Aplikace najděte program, který neodpovídá, klepněte na název programu pravým tlačítkem a zvolte „Přejít k procesu“

 

 

3. Správce úloh se přepne na kartu Procesy, na které je označen proces, který odpovídá aplikaci, klepněte na tlačítko "Ukončit strom procesu"

 

 

Upozornění před ukončením jakéhokoli procesu

Před ukončením jakéhokoli procesu doporučujeme obezřetnost. Pokud daná úloha souvisí s některým z otevřených programů, tento program se rovněž ukončí a veškerá neuložená data budou ztracena.

Mezi procesy jsou uvedeny kromě jednotlivých spuštěných programů rovněž procesy související se systémem. Ukončení takové úlohy pak může způsobit nesprávné fungování systému jako celku, příp. některé z jeho součástí.

 

Pokud se vám nedaří daný program zavřít nebo byste uvítali pomoc či podporu, neváhejte se na nás obrátit.