ProCon Group
Information Technology & Communications. Come Together!
CZ / EN
Poradna

Desatero bezpečného používání počítače

Existuje mnoho různých návodů, jak počítač používat. Naše Desatero vás nezachrání před všemi nástrahami. Pokud se jím ale budete řídit, je velká šance, že si ušetříte nervy, peníze a předejdete ztrátě cenných dat.

  1. Pravidelně zálohujte
  2. Nepřeceňujte své IT schopnosti
  3. Chovejte se k PC ohleduplně
  4. Uchovávejte svá hesla v tajnosti
  5. Udržujte svá Windows v kondici, uklízejte
  6. Čtěte!
  7. Nevěřte pověrám
  8. Buďte opatrní
  9. Buďte trpěliví
  10. Vzdělávejte se

Pokud se chcete dozvědět více, jsme vám plně k dispozici. Rádi se s vámi sejdeme a promluvíme si o vašich potřebách, požadavcích a o tom, co vás zajímá.

1. Pravidelně zálohujte

Pravidelné a důkladné zálohování dat stále mnoho uživatelů podceňuje. Ztráta dat ale přichází náhle a bez varování. Přitom existují pouze dva typy dat - data, která byla zálohována a data, která zatím nebyla ztracena. Nedílnou součástí zálohování je ale i verifikace zálohovaných dat. Se zálohováním vám můžeme pomoci.

2. Nepřeceňujte své IT schopnosti

Pokud se váš počítač náhle chová nestandardně, vydává podivné zvuky, na obrazovce se objevují neznámé chybové hlášky, raději se sami do ničeho nepouštějte. Nemusí se nutně jednat o vážnou závadu, ale pokud si nejste jistí, raději práci přenechte odborníkům.

Často se setkáváme s případy, kdy neodborná manipulace způsobila zbytečné poškození techniky nebo nevratnou ztrátu dat.

3. Chovejte se k PC ohleduplně

Přemýšlejte o vhodnosti prostředí, ve kterém PC provozujete. Počítači škodí prach, vlhkost a vysoké nebo příliš nízké teploty, silné magnetické či elektromagnetické pole. Většina počítačů je chlazeno vzduchem a je potřeba umožnit jim dýchat. Počítač není nábytek, nezaměňujte je. Nebojte se z něj ale otírat prach a občas ho vyluxovat. K počítači nepatří ani jídlo, ani pití.

4. Uchovávejte svá hesla v tajnosti

Hesla jsou jako klíče od bytu nebo auta - ty si také nevystavujete na nástěnce. Pro různé zabezpečené přístupy používejte hesla různá, neopakujte je. Snažte se vytvořit taková hesla, která se nedají snadno uhodnout. Spíše než vaše jméno používejte kombinaci písmen a číslic, doplňte je dalším znakem. Vytvořená hesla si nikam nepište.

5. Udržujte svá Windows v kondici, uklízejte

Pravidelnou péči si zaslouží i software. Chraňte svůj počítač kvalitním antivirovým programem, nezapomínejte na aktualizace, provádějte i běžnou údržbu pomocí některého nástroje na mazání dočasných souborů, čištění registrů a defragmentaci disku. Při odinstalování programů dodržujte korektní postup.

Stejně jako na pracovním stole uklízejte i ve svých datech. Organizujte je, bude se vám s nimi lépe pracovat.

6. Čtěte!

Práce s počítačem je dialog. A stejně jako při rozhovoru s živým člověkem je vhodné druhé straně naslouchat. Čtěte, co vám počítač sděluje. Pokud se na obrazovce objeví nějaká zpráva, přečtěte si ji dřív, než stisknete OK.

7. Nevěřte pověrám

Nevěřte všemu, co slyšíte nebo čtete. Pokud máte chuť zkusit novou aplikaci, poraďte se o její vhodnosti pro potřeby vaší firmy s odborníkem. Aplikace, která vyhovuje ostatním, nemusí nutně splňovat vaše požadavky. Neinstalujte každý program, jehož skvělou referenci si někde přečtete.  Každá aplikace navíc má vliv na výkon počítače jako celku, i když se právě nepoužívá.

8. Buďte opatrní

Zvláště při prohlížení internetu se vyplatí ostražitost. Podvodných reklam a virů je na něm více než dost, pro neopatrného uživatele představují vážnou hrozbu. Kvalitní antivir může významným způsobem k ochraně počítače přispět.

Neotvírejte přílohy od neznámých odesílatelů a buďte opatrní při návštěvě neznámých stránek. Poměrně často se některé viry maskují. Zdánlivě nabízí pomoc, neopatrnému uživateli ale přitom způsobí závažné problémy.

9. Buďte trpěliví

I když se výkon techniky neustále zvyšuje, zároveň stoupá náročnost programů a rychlost reálného využití neroste tak rychle. Náročnější úlohy vyžadují určitý čas a to i na zcela novém počítači. Proto buďte trpěliví. Na odezvu počítače je třeba několik sekund počkat, restart by měl být až ta poslední možnost jak nestandardní situaci vyřešit. Naučte se používat Správce úloh.

10. Vzdělávejte se

Průběžné sebevzdělávání vám ušetří spoustu času. Prakticky pro každou aplikaci je dnes v knihkupectví i na internetu dostupné nepřeberné množství odborné literatury v češtině. Vedle toho existují specializované firmy, které nabízí odborné školení a tréninky.

 

na začátek stránky