ProCon Group
Information Technology & Communications. Come Together!
CZ / EN
Aktuality

Konec podpory pro Windows Server 2003 se blíží

9.1.2015

Společnost Microsoft oficiálně potvrdila, že 14. července 2015 bude ukončena podpora serverových operačních systémů Windows Server 2003/R2 a Small Business Server 2003.

 

Co ukončení podpory znamená?

Obdobně jako v případě ukončení podpory Windows XP v dubnu 2014 neznamená konec podpory to, že by po tomto datu systém přestal fungovat.

Na tyto produkty však již nebudou vydávány opravy zabezpečení. Tím se stanou zranitelnějšími vůči různým pokusům o napadení škodlivým kódem.

Dalším problémem může být kompatibilita firemních aplikací, které již nebudou pro nepodporované systémy vyvíjeny a naopak, se kterými již staré verze operačního systému nebudou spolupracovat.

 

Ukončení podpory se týká celé řady firem

Ač se jedná o verze systému více než 12 let staré, používá je podle portálu System On Line stále ještě třetina firem se systémem Windows. Často se přitom jedná i o kritické firemní aplikace jako např. poštovní server, firemní databáze nebo úložiště dat a jejich zálohy.

 

Jak se s končící podporou vypořádat?

S ohledem na rizika a možné problémy, které s používáním zastaralých verzí operačního systému souvisí, by dotčené firmy měly zvážit přechod na vyšší verzi Windows Serveru, a to ještě před tím, než bude podpora oficiálně ukončena.

Nejedná se přitom o triviální záležitost, výběr vhodného řešení a migrace systému může trvat i několik měsíců. Proto, i když se může zdát, že je uvedený termín ještě daleko, doporučujeme se touto záležitostí začít zabývat již nyní.

Pokud byste uvítali pomoc při výběru nového řešení pro váš systém nebo si nejste jistí, jestli se toto upozornění týká i vás, neváhejte se na nás obrátit.

 

(Zdroj: Microsoft, System On Line)

 

Čtěte dále: Končící podpora Windows XP a Office 2003 (aktualita 8.4.2014)