ProCon Group
Information Technology & Communications. Come Together!
CZ / EN
Aktuality

Končící podpora Windows XP a Office 2003

8.4.2014

K dnešnímu dni společnost Microsoft ukončuje podporu pro Windows XP a Office 2003. Co ukončení podpory těchto produktů přesně znamená a jaké může mít důsledky?

 

Co ukončení podpory znamená?

Od 8.4.2014, kdy podpora pro Windows XP a Office 2003 oficiálně končí, nebude již nadále Microsoft pro tyto produkty poskytovat žádné opravy a vylepšení (vč. oprav bezpečnostních).

Pokud se v těchto produktech objeví bezpečnostní chyba, hrozí její zneužití útočníky k ovládnutí počítače a následným nelegálním činnostem.

Používáte některý z produktů, u kterých končí podpora firmy Microsoft, nebo si nejste jistí, zda se vás tato změna také týká? Neváhejte nás kontaktovat.

 

Hlavní hrozby související s končící podporou

V souvislosti s končící podporou Windows XP a Office 2003 uvádí Microsoft následující hrozby:

  • ztráta kontroly nad počítačem a zpřístupnění uložených dat útočníkovi,
  • krádež osobních nebo důvěrných dat a jejich zneužití, zveřejnění či smazání,
  • krádež a zneužití identity,
  • získání přístupů k různým internetovým službám, včetně el. bankovnictví,
  • zneužití počítače k útokům na jiné počítače nebo sítě nebo pro jinou kriminální činnost,
  • útok na počítač za účelem jeho vyřazení z provozu.

 

Další rizika používání zastaralého systému Windows XP

Kromě hrozeb bezpečnostních je při používání systému Windows XP nutno počítat také s riziky, které souvisejí se stářím tohoto operačnímu systému.

Spolu s ukončením podpory od Microsoftu se postupně utlumuje podpora těchto produktů také u ostatních výrobců HW i SW. Důsledkem pak může být nedostupnost ovladačů k HW, nefunkčnost nových verzí aplikací či absence aktualizací a oprav.

 

Jak se s končící podporou vypořádat?

Vzhledem k výše popsaným hrozbám a rizikům doporučujeme Windows XP a Office 2003 co nejdříve přestat používat a přejít na aktuální verze těchto produktů. Pokud je však technika již zastaralá, je vhodné zvážit pořízení nového HW, na kterém bude možné nové verze provozovat.

Pokud si nejste jistí, zda se vás končící podpora firmy Microsoft také týká, neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám zodpovíme všechny otázky a pomůžeme najít takové řešení, které vám bude nejlépe vyhovovat.

 

Řešíte právě jiný problém s IT? Více informací o podpoře naleznete zde.

 

na začátek stránky